Dobieramy wieszak do przedpokoju

Wieszak w przedpokoju powinien być oczywiście użyteczny ale także robić wrażenie, przyciągać wzrok gości już od momentu kiedy wejdą do naszego mieszkania czy też domu. Dekoratorzy wnętrz zdają sobie sprawę z możliwości jakie ze sobą niesie ten element wyposażenia domu, warto dowiedzieć się co możemy sami z nim zrobić.

 

Różne konstrukcje

 

Wybór samej konstrukcji powinien zależeć od warunków jakie spełnia nasz przedpokój. Istotne jest czy jest duży czy raczej mniejszy, przestronny czy też wąski.

 

Wieszak wolnostojący

 

Pierwszą propozycją jest wieszak wolnostojący, kojarzący się zwykle z umeblowaniem miejsc użytku publicznego takiego jak kawiarnie czy restauracje. Plusem takiej konstrukcji jest to, że wieszak jest praktyczny pod względem ilości zajmowanego w pomieszczeniu miejsca. Zmieści się więc do każdego przedpokoju przy okazji mieszcząc dużą ilość okryć wierzchnich. Na rynku dostępne są modele bardziej stabilne a także subtelne dodatkowo posiadające miejsce na parasol. Zyskujemy dzięki temu dużo miejsca jednak należy pamiętać o tym, aby ustawiać tego typu wieszak kilka centymetrów od ściany, żeby nie zmoczyć ściany za nim wieszając mokre kurtki i płaszcze.

 

Wieszak teleskopowy

 

Jeśli chodzi o oszczędność miejsca na korytarzu warto wiedzieć, że istnieją wieszaki teleskopowe, instalowane między sufitem a podłogą. Pasują do modernistycznych i raczej większych pomieszczeń. Możemy wybrać zakres rozpiętości między jaką chcemy zamontować nasz wieszak, zależny od rozmiaru przedpokoju. Najlepiej sprawdzają się w garderobach ponieważ mieszczą sporą ilość ubrań a obciążenie jednego ramienia wieszaka sięga 10 kilogramów.

 

Wieszak ścienny

 

Najbardziej popularnym wieszakiem do przedpokoju jest taki, który można zawiesić na ścianie. Powodem wyboru tego typu konstrukcji jest oczywiście oszczędność miejsca. Możemy wybierać spośród jednolitych konstrukcji lub kilku pojedynczych elementów, które możemy dobierać wedle naszych potrzeb i możliwości. Dodatkowymi elementami są półki na których możemy trzymać czapki, szaliki, rękawiczki a także parasolki.

 

Wieszaki modułowe

 

Najbardziej stylowe obecnie są wieszaki modułowe. Instalacja tego typu konstrukcji wyzwala spontaniczność i kreatywność w aranżacji wnętrza. Można je montować na różnych wysokościach, dopasowując ją do wzrostu domowników (zwłaszcza tych najmłodszych). Zawieszenie poszczególnych elementów jest łatwe, zwykle dołączane są do nich specjalne kołki montażowe. Design wieszaków jest bardzo różnorodny, mogą one przypominać motywy roślinne albo różnego typu przedmioty nadające charakter. Taki wieszak można także wykonać samemu korzystając z inspiracji internetowych.

 

Dodatkowym elementem wystroju może być szafka na buty, która będzie pasować do reszty bo zdarzają się takie w zestawach modułowych. Pozwala to na oszczędność miejsca i czasu, zarówno buty jak i płaszcz będą znajdować się w jednym miejscu.

 

Materiały

 

Jest to kolejna możliwość na podkreślenie swojego gustu podczas dekorowania i zagospodarowania wnętrza. Każdy ma inne upodobania jeśli chodzi o tworzywo z jakiego są poszczególne elementy wyposażenia. Głównymi materiałami z jakiego konstruując się wieszaki jest metal, drewno i chrom, oczywiście teraz modne są różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które mają coraz więcej zalet.

 

Wybór zależy do tego czy chcemy nadać naszemu pomieszczeniu ciepły charakter i wtedy najlepszym wyborem jest drewno czy też chcemy podkreślić nowoczesność chromowanym wieszakiem.

 

Ceny wahają się w zależności od tego czy wybieramy cały zestaw czy zadowolimy się jednym ściennym wieszakiem a także od materiałów z jakich są wykonane. Wolnostojący wieszak kosztuje około 150 zł a cały zestaw z szafkami na buty i lustrem to już wydatek rzędu 600 zł. Wszystko zależy więc od naszych możliwości finansowych, gustu i potrzeb.