Jaką wybrać szafkę pod umywalkę?

Szafka pod umywalką jest nieocenionym meblem, bardzo praktycznym i pozwalającym utrzymać porządek w łazience. Zwykle wokół lustra i umywali piętrzą się kolejne buteleczki i słoiczki z kosmetykami sprawiając wrażenie bałaganu. Szafek i półek w tym pomieszczeniu powinno być więc dużo a żeby było nam najwygodniej warto postawić na porządną szafkę podumywalkową która pomieści wszystko co trzeba.

 

Dobre planowanie połową sukcesu

 

Łazienka będzie wyglądała estetycznie jeśli zaplanujemy schowki na wszystkie nasze niezbędne rzeczy czyli kosmetyki, detergenty, środki piorące czy suszarkę do włosów. Idealnym miejscem jest właśnie szafka montowana pod umywalką ponieważ dzięki temu wszystko będzie zawsze pod ręką. W sklepach są dostępne różne rodzaje szafek, a wybierać ją możemy w zależności od naszych potrzeb i wymiarów łazienki.

 

Rodzaje szafek pod umywalkę

 

Szafka musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi być dopasowana do rodzaju umywalki. Podwieszaną najlepiej uzupełni szafka z odpowiednim wycięciem, które będzie pasować do zakończeń instalacyjnych. Wybrać możemy klasyczny model z drzwiczkami lub szuflady, sprawdzające się przy głębokich szafkach (są także korzystne ze względu na łatwe zachowanie w nich porządku). Warto zainwestować w szuflady typu cargo, takie jakich używa się w kuchni. Szuflady staną się wtedy przejrzyste i przestronne.

 

Umywalka zamontowana wraz z blatem daje nam możliwość uzupełnienia jej szafką nieco wyższą niż w przypadku zwykłej, podwieszanej co działa na korzyść miejsca. Jej wysokość oscyluje między 70 a 85 centymetrów. Jeśli wybieramy szafkę ustawianą na blacie umywalki musi być ona niższa o jej wysokość aby krawędź umywalki sięgała poziomu szafki.

 

Dobre rady przed montażem szafki

 

Montując szafkę pod umywalką należy pamiętać o tym, że pod nią znajduje się instalacja wodna, dzięki której brudna woda odpływa do kanalizacji więc trzeba zostawić na nią miejsce w zabudowie mebla żeby później nie było niemiłej niespodzianki w postaci niedopasowanego mebla.

 

Naszym jedynym ograniczeniem jest to, że musimy wybierać spośród mebli przeznaczonych do łazienki gdzie wiadomo, że wilgotność i temperatura jest inna w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Często też meble są zalewane wodą więc muszą być do tego przystosowane. Poszczególne elementy wyposażenia łazienkowego powinny być więc odporne na wilgoć i zwiększoną temperaturę lub specjalnie zabezpieczone warstwą farby lub innych środków chemicznych wobec panujących tam warunków.