Jak powinien wyglądać przedpokój?

Nasz korytarz powinien przede wszystkim robić dobre wrażenie ale także być funkcjonalny. Jest to bardzo istotne miejsce, ponieważ goście będą oceniać nas właśnie za pomocą pierwszego wrażenia jak wejdą do naszego domu czy też mieszkania.

 

Aranżacja przedpokoju

 

Planując wyposażenie przedpokoju należy rozważyć na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić jeśli chodzi o wystrój. Gdy meble będą dobrze dobrane staną się zauważalne dla innych i wtedy będzie można je docenić a nie traktować jako przeszkodę do pokonania. Gorzej gdy postawimy za dużo elementów w jednym miejscu co będzie sprawi że nasz przedpokój będzie robił wrażenie miejsca ciasnego i nieprzyjemnego. Duże, charakterystyczne meble powinny stać w przestronnych, jasnych pomieszczeniach.

 

Planowanie

 

Dobre umeblowanie przedpokoju trzeba zacząć od zastanowienia się ile mamy ścieżek komunikacyjnych, które go przecinają (każde drzwi to jedna ścieżka). Jest to ważne bo każdy element naszego wyposażenia musi stać czy też wisieć w pewnej odległości od każdych z tych drzwi aby korzystanie z przedpokoju nie było udręką. Należy też umiejscowić wszystko tak aby później bez problemu potrafić utrzymać porządek. Drobiazgi, buty i płaszcze powinny mieć swoje miejsce, najlepiej też aby nie wisiały/leżały na widoku.

 

Jak rozpocząć wyposażenie naszego holu?

 

Wszystkie prace powinny rozpocząć się od wyboru podłogi (warto zainteresować się taką, która będzie odporna na ścieranie, zwłaszcza jeśli przyjmujemy dużo gości, posiadamy jakieś zwierzątka a w domu jest sporo domowników). Jednymi z najlepszych rozwiązań są panele laminowane z wysoką klasą ścieralności, panele warstwowe oraz lite deski i klepki z drewna dębowego, klonowego czy też jesionowego. Jeśli w domu jest czworonożne zwierzę warto zaopatrzyć się w wykładzinę elastyczną.

 

Kolejnym elementem jest wybór oświetlenia i rozmieszczenie lamp a także kolorów wnętrza. Światło będzie przyjemne dla oka gdy posłużysz się kilkoma kinkietami. Jeśli chcesz rozświetlić przedpokój najlepiej zainstalować szynę pod sufitem z żarówkami halogenowymi. Wnętrza bardziej tradycyjne natomiast wymagają oświetlenia żyrandolowego. Dodatkowo można zainstalować małe halogenowe lampki przy lustrze.

 

Kolorystyka ma także niebagatelny wpływ na klimat pomieszczenia, jeśli nasz korytarz jest mały warto zainwestować w jasne, pastelowe barwy. Także szafa może być wykończona dużym lustrem, które optycznie powiększy nasz hol. W wypadku wąskiego pomieszczenia ścianę na wprost wejścia można pomalować na intensywny kolor rozszerzając je wizualnie.

 

Optymalne wykorzystanie miejsca

 

Jeśli nasze pomieszczenie jest wysokie ale za to niezbyt duże należy zastanowić się nad wykorzystaniem miejsca tuż pod sufitem. Można tam zamontować szafki lub podwiesić kuferki z różnymi drobiazgami. Wybierając półki z poliwęglanu, który jest półprzezroczysty staną się prawie niezauważalne. Jednym z najnowszych trendów jest ekran ukrywający wieszaki na okrycia wierzchnie, które są na kółkach więc można łatwo je przestawić. Ów ekran można wykonać samemu z płyty meblowej lub innej, oklejając ją tapetą z ciekawym wzorem i dopełniając lustrem.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni może być bardzo łatwe za pomocą szafy wnękowej na wymiar bo zmieści wszystkie niezbędne rzeczy typu odkurzacz czy też deskę do prasowania. Taka szafa może być oklejona jakimś oryginalnym motywem lub wykończona lustrem.

 

Długi i wąski korytarz

 

Można go poszerzyć za pomocą kilku trików czyli pomalowania ścian na stonowany kolor i wybrania wykładziny w poprzeczne paski oraz zakupienia mebli w jasnych kolorach. Jeśli jednak nasz hol jest zupełnie mikroskopijny należy wyeliminować wszystkie niepotrzebne meble i dodatki, które go 'zagracą' i utrudnią przechodzenie do dalszych pomieszczeń. Wtedy warto zainwestować w szafę wnękową z lustrem bo zajmuje ona najmniej miejsca przy okazji mieszcząc nasze płaszcze i inne niezbędne drobiazgi.