Jak wybrać lustro do łazienki?

Lustro w łazience zwykle ma honorowe, środkowe miejsce bo jest niezbędnym elementem dla domowników jak i gości bo każdy lubi kontrolować swój wygląd. Pamiętać jednak należy, że szklana tafla jest świetną dekoracją, która dopełniać będzie całe wnętrze.

 

Podczas aranżowania powierzchni łazienki zwykle skupiamy się nad sprzętem przeznaczonym do tego typu pomieszczeń, kolorem ścian czy kafelek. Istotną rzeczą jest także lustro, któremu powinniśmy poświęcić więcej niż tradycyjne czasu. Jego wielkość, rozmieszczenie i kształt stanowić będzie o całościowym wyglądzie łazienki a także o jego praktyczności więc o naszej wygodzie w użytkowaniu.

 

Klasyczny wybór

 

Najczęściej wybieranym lustrem jest duża tafla jednak nie zawsze jest to dobry wybór. Zależy on od wielkości i wystroju naszej łazienki bo nadaje ono atmosferę całemu pomieszczeniu. Spore lustro jest dobrym rozwiązaniem w łazience w której nie ma okien aby rozświetlić wnętrze i nieco powiększyć je optycznie. Jeśli jednak nasz metraż jest mały może takie duże lustro go przytłoczyć bo będzie odbijać światło górne i kinkietowe w łazience wręcz nas oślepiając.

 

Jeśli nasza łazienka jest mała unikać musimy ciemnych kolorów i natłoku ozdób oraz sprzętów bo wszystko to ją jeszcze pomniejszy optycznie. Zainwestować należy w dużą (ale nie zbyt) ilość światła, która nada głębi i przestronności naszemu pomieszczeniu. Niezłym pomysłem będzie powieszenie dwóch luster na przeciwległych ścianach o ile nie przeszkadza nam efekt wielokrotnych odbić.

 

Kształt lustra i ramy

 

Nasze lustro nie musi być w standardowym, kwadratowym kształcie ponieważ możemy wybierać spośród owalnych, kwadratowych, asymetrycznych lub w kształcie fali czy też innych wodnych i roślinnych motywów. Takie nieregularne kształty są ciekawe jednak przed zakupem trzeba sprawdzić czy będziemy w stanie się w takiej tafli bez problemu przejrzeć.

 

Jeśli chcemy skupić się na dekoracyjności łazienki wybierzmy fantazyjne lustro czy to w pomalowanej fantazyjnie ramie czy też w rzeźbionej wersji. Ostatnim trendem jest jednak tafla o fazowanych krawędziach czyli bez żadnej ramy, którą to mocuje się na ścianie lub instaluje się w glazurze. Uwypukla ono modernistyczny i minimalistyczny styl, który będzie panował w łazience.

 

Jeśli jednak wolimy przepych i barokowe wykończenia możemy rozejrzeć się za oryginalnymi złoconymi, postarzanymi lub srebrzonymi ramami wykonanymi w stylu danej epoki. Z bardziej nowoczesnych rozwiązań możemy skorzystać jeśli wybierzemy ramę wykonaną z tworzyw sztucznych, barwionego szkła czy też plastiku. W tym momencie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia lub kieszeń.