Meble i dodatki do jadalni w pięciu stylach

Stół w jadalni to serce każdego domu przy którym zbierają się wszyscy podczas wspólnego posiłku. Wtedy jest czas na rozmowy i odpoczynek, tak ważny po ciężkim dniu. Warto więc zainteresować się aranżacją tego pomieszczenia aby czuć się komfortowo, jak u siebie w domu siedząc wśród rodziny i przyjaciół.

Umeblowanie jadalni

Najważniejszymi elementami są oczywiście krzesła i stół. Powinny być dobrane według możliwości pomieszczenia a także względem siebie by móc wygodnie siedzieć przy stole. Jednak pamiętać należy o reszcie, czyli o dodatkach, które nadadzą charakter i niepowtarzalny wygląd jadalni.

Eklektyczna jadalnia

Dla osób, które nie lubią nudy można zaproponować aranżację jadalni w mieszanym stylu. Najlepiej połączyć drewno, metal i tkaninę bo będą się wzajemnie uzupełniać, przy okazji nie przytłaczając siebie nawzajem. Oczywiście drewno i tkanina nadają naturalność i ciepło wnętrzu a metal ciekawie to przełamuje, wprowadzając nowoczesność. Jeśli chcemy zaskakiwać naszym pomieszczeniem warto zainwestować w jaskrawe kolory lub motywy rustykalne uzupełnione minimalistycznymi meblami, przykładowo ascetycznym krzesłem.

Artystyczny loft

Mając niewiele miejsca w jadali możemy spróbować urządzić ją w stylu pomieszczenia wielofunkcyjnego. Najlepiej wtedy pomalować ściany na jasne, zimne kolory, które powiększą je optycznie. Wskazana jest tutaj także biel i szarości, meble w prostych, oszczędnych kształtach. Stół jadalniany sprawdzi się także jako biurko do pracy a szafki mogą pomieścić wszystkie drobiazgi, nie tylko kuchenne. Krzesła można ochronić za pomocą pokrowców, które możemy zmieniać ze względu na nasze upodobania kolorystyczne. Łatwo będzie je także czyścić a krzesła się tak szybko nie zniszczą.

Styl klasyczny

W takim stylu pierwsze skrzypce powinien grać masywny, drewniany stół, mieszczący sporą ilość gości. Pamiętać należy o długościach, żeby nasi domownicy i przyjaciele mogli wygodnie zasiąść przy stole a nie szturchać się łokciami. Każda osoba potrzebuje około 60 centymetrów dla siebie. Wokół stołu musi być minimum 80 centymetrów przestrzeni, która ułatwi komunikację i przemieszczanie się biesiadników.

Pastele i przestrzeń

Jeśli nasza jadalnia nie ma zbyt wielkich wymiarów możemy dostawić stół do ściany tworząc pionową kontynuację blatu. W tym miejscu można powiesić obrazy, tablicę magnetyczną, szkło lub ceramikę, dzięki czemu ściana od strony krawędzi blatu się nie zniszczy. Jeśli planujesz przyjmować większą ilość gości pomyśl o rozsuwanym stole, który będzie można przenosić w różne miejsca (musi być więc stosunkowo lekki). Pasują do niego delikatne, ażurowe krzesła, oczywiście w pastelowych kolorach.

Styl konwencjonalny

Każda ciepła jadalnia jaka kojarzy nam się z rodzinnym domem musi posiadać duży stół, najlepiej owalny przy którym nie zabraknie miejsca dla nikogo. Jest on elegancki i ponadczasowy, może być on pokreślony światłem padającym z góry, który wyznaczy nam strefę jadalni. Pod spodem warto położyć dywan, ocieplając jeszcze bardziej tego typu wnętrze.